Při nákupu nad 1999 Kč je doprava ZCELA ZDARMA. Váha balíku však nesmí převyšovat 20 kg.

Angínovník čínský

Angínovník čínský (Iris domestica) je vytrvalá bylina pěstovaná pro hezké květy a léčivé účinky listů i oddenku. Je již po staletí používaná ve východoasijské medicíně preventivně nebo kurativně. V minulosti byl angínovník čínský znám pod jménem Belamcanda chinensis, v roce 2005 však byl rod Belamcanda na základě analýz DNA převeden do rodu Iris a dostal nové vědecké jméno Iris domestica. Vytrvalá rostlina s přímou, obvykle větvenou lodyhou vysokou 60 až 100 cm vyrůstající z vodorovně se plazícího oddenku. Lodyha je vějířovitě porostlá, nejhustěji u báze, osmi až čtrnácti úzkými mečovitými listy dlouhými 20 až 60 cm a uprostřed širokými 2 až 4 cm, které mají krátkou pochvu. Neopadavé listy jsou šedě zelené, po obvodě hladké, na konci zašpičatělé a mají žilnatinu paralelní s osou listu.

U vrcholu lodyhy vykvétají v řídkých chocholičnatých květenstvích květy o průměru 3 až 4 cm. Ploché květy s krátkými stopkami mají šest okvětních lístků rostoucích ve dvou přeslenech. Vespod jsou lístky srostlé v krátkou trubku a výše lístky jednotlivě směřují nahoru nebo se zakřivují směrem ven. Jsou dlouhé až 35 mm a bývají zbarvené červenooranžově s temnými skvrnami, vzácně mohou být i žluté. V květu jsou tři tyčinky s plochými nitkami nesoucí prašníky. Spodní semeník, tvořen třemi plodolisty, je třídílný a má asi 25 mm dlouhou čnělku s trojlaločnou bliznou. Jednotlivé květy jsou otevřené pouze jeden den, ale rostlina jich produkuje řadu po dobu několika týdnů a květenství bývá rok od roku bohatší. Květy se rozvíjejí od spodu nahoru a jsou opylovány hmyzem, hlavně motýly.

Plod je hladká, trojpouzdrá tobolka až 3 cm dlouhá a 2,5 cm široká. Ve zralosti puká třemi chlopněmi a odhaluje drobná, slepená, kulatá semena obalená dužinou s černou blanitou slupkou, připomínající zralou ostružinu, která po určitou dobu zůstávají na místě uvadlého květu. Pro tato semena mívá angínovník čínský také lidové jméno "ostružinová lilie", nebo pro své skvrnité květy jméno "tygří lilie". Semena bývají ve zralosti šířena na nedlouhou vzdálenost větrem.