Při nákupu nad 1999 Kč je doprava ZCELA ZDARMA. Váha balíku však nesmí převyšovat 20 kg.

Čechravovec štítnatý

 

Čechravovec štítnatý (Astilboides tabularis), dříve uváděný i jako rodgersie štítnatá (Rodgersia tabularis), je druh rostliny z čeledi lomikamenovité a jediný druh rodu čechravovec. Je to rozměrná vytrvalá bylina s velkými štítnatými listy a bohatými květenstvími drobných bělavých květů. Plodem je tobolka. Druh se vyskytuje v severozápadní Číně a Koreji.

Rostlina je vysazována jako atraktivní stínomilná trvalka. V České republice se s ní lze setkat zejména ve sbírkách botanických zahrad. Čechravovec je rozměrná, vytrvalá bylina s tlustým šupinatým podzemním oddenkem, dorůstající v přírodě výšky až 1,5 metru. V kultuře je zpravidla nižší. Listy jsou velké, až 1 metr široké, přízemní, dlouze řapíkaté, se štítnatou, vejčitou až téměř okrouhlou, na okraji mělce dlanitě členěnou čepelí.

Květy jsou drobné, uspořádané v bohatých vrcholových latovitých květenstvích podepřených listenem připomínajícím zmenšený přízemní list. Kalich je zvonkovitý, čtyř až pětičetný, se široce vejčitými laloky. Koruna je bílá nebo narůžovělá, složená ze 4 až 5 obvejčitě podlouhlých korunních lístků. Tyčinek je zpravidla 8, někdy méně. Gyneceum je spodní částí zanořené (polospodní), složené ze 2 (až 4) částečně srostlých plodolistů obsahujících mnoho vajíček a nesoucích volné čnělky. Plodem je asi 6 až 7 mm dlouhá tobolka pukající 2 až 4 chlopněmi. Obsahuje mnoho drobných, úzce vejcovitých, křídlatých semen.