Čemeřice

Čemeřice (Helleborus) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité. Jsou to vytrvalé, stálezelené nebo sezónně zatahující byliny s velkými, dlanitě členěnými nebo složenými listy a pětičetnými květy, v nichž je koruna nahrazena kalichem. Květy opylují zejména čmeláci. Plodem je souplodí měchýřků. Rod zahrnuje asi 15 až 20 druhů a je rozšířen v Eurasii a severní Africe.

V České republice žádný druh přirozeně neroste, některé pěstované druhy však občas zplaňují. Čemeřice jsou jedovaté rostliny. Bývají pěstovány jako okrasné trvalky, ceněné pro časné kvetení. Některé druhy mají význam v tradiční medicíně. Čemeřice jsou vytrvalé, sezónně zatahující nebo stálezelené byliny. Na základě růstové formy je lze rozdělit do dvou odlišných skupin: přízemně rostoucí druhy a druhy vytvářející nadzemní stonek. Přízemní druhy jsou dlouhověké (až 25 let), mají listy v přízemní růžici a podzemní oddenek. U stonkových druhů je vyvinut nadzemní, olistěný, na bázi často dřevnatějící stonek a jsou poměrně krátkověké. Nezřídka žijí jen 2 až 3 roky. Listy bývají velké, dlanitě až znoženě členěné nebo složené, dlouze řapíkaté, na okraji pilovité nebo zubaté.

Květy jsou pětičetné, jednotlivé nebo v chudých vrcholových vrcholících. Kališní lístky jsou bílé, růžovočervené nebo zelené, nahrazující korunu a většinou vytrvalé. Vlastní koruna je tvořena kruhem 5 až 12 nebo i více drobných, trubkovitých až miskovitých lístků přeměněných na nektária. Tyčinek je mnoho. Gyneceum je apokarpní, složené ze 2 až 10 volných nebo v případě druhu Helleborus vesicarius do poloviny srostlých pestíků. Plodem je souplodí kožovitých měchýřků. Každý měchýřek nese vytrvalou čnělku a obsahuje několik elipticky kulovitých semen.