Při nákupu nad 1999 Kč je doprava ZCELA ZDARMA. Váha balíku však nesmí převyšovat 20 kg.

Čistec velkokvětý

Čistec velkokvětý (Stachys macrantha) je vytrvalá, na zimu zatahující rostlina s plazivým oddenkem, která bývá v listu vysoká kolem 30 cm a za květu 40 až 60 cm. Květy jsou během kvetení v letním období neseny na vzpřímených lodyhách.

V minulosti nesl čistec velkokvětý vědecké jméno “bukvice velkokvětá“ (Betonica grandiflora), doposud není jeho zařazení ujasněno. Vytrvalá bylina vysoká 10 až 40 cm s přímými, čtyřhrannými, v různé míře chlupatými lodyhami, které vyrůstají z hrubého, plazivého oddenku. Listy jsou sytě zelené a z větší části jsou nahloučené v přízemní růžici, kde mívají řapík dlouhý do 12 cm, na nevětvené lodyze vyrůstají pouze jeden až dva páry vstřícných listů. Všechny listy jsou si podobné, čepel je jednoduchá, široce vejčitá až trojúhelníkovitá, dlouhá 15 až 20 cm a široká 7 až 10 cm, u báze je srdčitá, na vrcholu tupá, po obvodě pravidelně vroubkovaná a na lícní straně je jemně vrásčitá, drsná a lesklá.

Květy s pyskatou korunou jsou uspořádané do koncového, širokého lichoklasu dlouhého 2 až 5 cm, vytvořeného ze dvou až tří lichopřeslenů o 10 až 15 květech. Kopinaté listeny s pichlavých vrcholem jsou dlouhé 0,5 až 1,5 cm. Přisedlé květy mají zvonkovitý, pětizubý, chlupatý kalich dlouhý 1 až 2 cm a pyskatou korunu purpurově růžovou či vzácně bílou, velkou 3 až 3,5 cm, jenž má dlouhou válcovitou trubku s vlnitými cípy a její horní ret je přilbovitý. Fialově hnědé tyčinky nesoucí prašníky jsou čtyři, dvě přední z nich jsou delší. Černohnědý semeník vznikl srůstem dvou plodolistů, čnělka nese rozštěpenou bliznu. Mírně protandrické květy jsou množstvím nektaru atraktivní pro opylující hmyz, hlavně pro včely, čmeláky, motýly i mouchy, při nedostatku opylovačů může dojít i k samopylení.